اولین قطار هوایی با خط مغناطیسی معلق در در چین راه اندازی شد!

اولین قطار هوایی با خط مغناطیسی معلق در در چین راه اندازی شد

قطار هوایی چین یکی از جدیدترین وسایل حمل و نقل عمومی در این کشور پهناور و پرجمعیت در شرق قاره آسیا است که به تازگی توسط مهندسان چینی و پس از ده سال مطالعه راه اندازی شده است.

در ساخت این قطار تندرو از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده کرده‌اند و بسیاری از گردشگران در زمان سفر به کشور چین تمایل دارند برای تردد از این قطار هوایی استفاده کنند. چین یکی از برترین مقاصد گردشگری در جهان است و سالانه میلیون‌ها توریست از کشورهای مختلف جهان به کشور چین سفر می‌کنند، در این کشور علاوه بر جاذبه‌های طبیعی و تاریخی تعداد جاذبه‌های حوزه فناوری هم زیاد است.

به گزارش تین نیوز به نقل از الی گشت، در ساخت قطار هوایی چین یا همان اسکای ترن (Sky Train) از جدیدترین فناوری روز دنیا استفاده شده، این قطار با کمک آهنرباهای قوی و نیروی الکترومغناطیسی روی ارتفاع حرکت می‌کند و در ریل گذاری این قطار از آهنرباهای مخصوصی استفاده کرده‌اند تا قطار بتواند در ارتفاع با سرعت زیادی حرکت کند. چین اولین کشور در جهان است که توانسته قطار هوایی شناور خود را با کمک نیروی الکترومغناطیس و با استفاده از آهنربا راه اندازی کند.

سوالات متداول؛

۱. قطار هوایی چین چطور کار می‌کند؟

“قطار آسمان” یا همان این قطار شگفت انگیز یکی از جدیدترین دستاوردهای مهندسان چینی در صنعت حمل و نقل ریلی است، این قطار به صورت شناور طراحی شده و ریل‌های آن به جای اینکه زیر قطار باشد از سقف به این قطارها وصل شده است. این قطار مسیر آزمایشی ریل سرخ به طول ۷۵۰ متر را توانست با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت با موفقیت طی کند و قرار است در ماه‌های آینده این قطار برای مسیرهای طولانی هم مورد استفاده قرار بگیرد. در طراحی این قطار از فناوری‌های جدید و نیروی الکترومغناطیس استفاده کرده‌اند.

۲.  در طراحی قطار شناور در چین از چه فناوری استفاده شده است؟

در طراحی قطار شناور هوایی چین از فناوری قطارهای ترانس راپید آلمان استفاده شده و این قطارها با کمترین اصطکاک به صورت شناور حرکت می‌کنند.

۳. قطار هوایی چین در کدام مسیر فعال است؟

قطار مگلو شانگهای یک قطار پر سرعت است که در شهر شینگجو (Xingguo) در استان جیانگ شی چین قرار دارد و در حال حاضر مسافران را در داخل این شهر کوچک جا به جا می‌کند. طبق برنامه ریزی‌ها قرار است به زودی این قطار تندرو مسیر بین دو شهر بزرگ شانگهای و هانگژو را در کوتاه ترین زمان ممکن طی کند.

۴. قطار هوایی چین با چه سرعتی حرکت می‌کند؟

در حال حاضر این قطار شگفت انگیز مسیر حدود ۷۵۰ کیلومتری را با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت طی می‌کند، اما طبق پیش بینی‌ها احتمال سرعت این قطار تا ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت هم افزایش یابد.

۵. قطار هوایی چین ظرفیت جابجایی چند مسافر را دارد؟

قطار هوایی چین در حال حاضر فقط ظرفیت جا به جایی ۸۸ مسافر را به صورت نشسته دارد ولی پیش بینی می‌شود ظرفیت این قطارها در طولانی مدت افزایش یابد.

جمع بندی

در کشور مدرن و پیشرفته چین تنوع وسایل حمل و نقل عمومی بسیار زیاد است و گردشگران و مردم محلی برای رفتن به نقاط مختلف شهر می‌توانند از وسایل متنوعی استفاده کنند. قطارهای تندرو و قطارهای هوایی که به آنها مونوریل هم گفته می‌شود در کشور چین بسیار پر رونق است، اما مهندسان چینی برای بهبود کیفیت زندگی شهری به سراغ ساخت قطارهای هوایی شناور یا معلق رفته‌اند. این قطارها آلودگی صوتی کمی دارند و در مقایسه قطارهای تندرو دیگر سرو صدای کمتری تولید می‌کنند. در طراحی این قطارها از نیروی الکترومغناطیس و آهنرباهای بسیار قوی استفاده شده است.

قطار هوایی چین در حال حاضر با سرعت حدود ۸۰ کیلومتر در ساعت فقط در یکی از شهرهای کشور چین راه اندازی شده و پیش بینی می‌شود این قطارها در سال‌های آینده به سایر شهرهای چین هم راه یابد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.