راه آهن بستان آباد تبریز خرداد ماه افتتاح می‌ شود

راه آهن بستان آباد-تبریز

بر اساس اعلام شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور راه آهن میانه – بستان آباد – خاوران (تبریز) خرداد ماه امسال با حضور رییس جمهوری افتتاح می شود؛ مسیری که افتتاح آن مسافت مسیر ریلی تهران تا تبریز را ۴ ساعت کوتاه تر می کند.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایرنا، این محور ریلی که به نام «سبزترین» محور ریلی ایران نامگذاری شده است مسیر ریلی تبریز – تهران را ۱۱۴ کیلومتر و حدود ۴ ساعت کاهش می دهد. کل این محور ۲۰۳ کیلومتر است که بخش اول آن از میانه تا بستان آباد به طول ۱۳۲ کیلومتر در گذشته افتتاح شده است و هم اکنون با اتصال آن به ایستگاه خاوران شهر تبریز، امکان سفر با قطار توسط شهروندان این شهر در مسیری کوتاه تر فراهم شده است.

«خیراله خادمی» معاون وزیر راه به ایرنا خبر داده است که با تحقق وعده دولت در افتتاح مسیر ریلی ۴۴ کیلومتری بستان آباد به عنوان بخشی از راه آهن میانه- تبریز ، مسافرت با قطار بین تهران- تبریز ۴ ساعت کوتاه تر می شود که در کاهش تصادفات و مصرف بنزین تاثیرگذاری چشمگیری خواهد داشت.

ایرنا پیش تر در گزارشی با عنوان « کدام پروژه های ریلی امسال به بهره برداری می رسد» اعلام کرده بود که در بهار امسال ۳ پروژه ریلی به مرحله بهره برداری خواهد رسید که افتتاح راه آهن دوخطه بستان آباد- تبریز به طول ۴۴ کیلومتر به عنوان بخشی از کریدور ریلی شرق به غرب کشور است بخش مهمی از آن است. این پروژه سرانجام با تحقق وعده رییس جمهوری در اختصاص مصوبات استانی آذربایجان شرقی، به مرحله تکمیل و بهره برداری رسیده است و به زودی افتتاح می شود.

سه هزار میلیارد تومان برای ساخت و تکمیل خط آهن میانه – تبریز در حدفاصل «بستان آباد تا ایستگاه خاوران» هزینه شده است که یک هزار میلیارد تومان از این رقم در دولت سیزدهم اختصاص یافته است. این ۳ هزار میلیارد تومان فقط در بخش بستان آباد به تبریز که مسیری ۴۴ کیلومتری و دارای ۴.۵ کیلومتر پل و تونل است هزینه شده است و ارزش روز پروژه بیشتر از ۶ هزار میلیارد تومان است.

با افتتاح این ۴۴ کیلومتر فاصله تردد بین تهران تا تبریز از طریق ریل، حداقل ۴ ساعت کوتاه می شود که هم در مصرف بنزین تاثیر می گذارد و هم به عنوان مسیر میان بر مسافری به تبریز در انتقال مسافرت ها از جاده به ریل تاثیرگذار است. به همین دلیل به این پروژه عنوان «سبزترین» مسیر ریلی اختصاص داده شده است.

مسیر مسافری ریلی ِفعلی بین تهران تا تبریز حداقل ۱۲ ساعت طول می کشد و از آنجایی که مسیر جاده ۸ ساعت است، مسافران جاده را انتخاب می کردند. حالا با افتتاح این بخش از راه آهن میانه – تبریز ۱۱۴ کیلومتر از مسیر ریلی کوتاه و زمان سفر ۴ ساعت کاهش می یابد.

راه آهن بستان آباد – تبریز اولین مسیر ریلی است که از ابتدا دوخطه طراحی شد و در حال اجراست؛ گرچه فعلاً یک خط آن ساخته شده است، اما از آنجایی که زیرسازی دو خطه است در آینده خط دوم آن نیز افتتاح خواهد شد. قطار می تواند بالای ۱۰۰ کیلومتر در ساعت در این منطقه تردد کند و همه چیز آماده است و زمان بهره برداری به تصمیم راه آهن بازمی گردد.

از پنج کریدور مهم در اتصال شرق آسیا به اروپا، سه کریدور مهم از ایران عبور می کند و راه آهن میانه- تبریز یکی از بخش های مهم این کریدورها است که از مرزهای شمال شرق و جنوب شرق کشور تا غرب آسیا و اروپا امتداد پیدا می کند.

این مسیر ریلی را از شریان های اصلی شبکه راه آهن سراسری در منطقه شمال غرب و کریدور ترانزیت ریلی شرقی- غربی کشور است و با تکمیل شدن این مسیر ریلی و اتصال به کشور ترکیه و اروپا در واقع مسیر ریلی جاده ابریشم تکمیل خواهد شد.

 

منبع: شبکه خبری تحلیلی صنعت حمل و نقل تین نیوز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.