ظرفیت ۱۰ میلیون تنی راه آهن شمال جنوب؛ ایران نقطه ثقل حمل ونقل منطقه می شود

ظرفیت ۱۰ میلیون تنی راه آهن شمال جنوب؛ ایران نقطه ثقل حمل ونقل منطقه می شود

میرشفیع، مشاور وزیر راه در امور زیر بنایی از ظرفیت ۱۰ میلیون تنی حمل بار توسط خط آهن شمالی جنوبی کشور خبر داد.

به گزارش تین نیوز به نقل از بازار، حسین میرشفیع دررابطه با راه آهن راهبردی رشت آستارا اظهار کرد: این خط آهن در ایران به یک خط منحصر نیست و ظرفیت های حمل ونقلی خوبی را در بنادر شمالی کشور در اختیار داریم.

وی افزود: حدود ۱۰ میلیون تن ظرفیت ترانزیت بار وجود دارد؛ خاصه در بنادر جنوب کشور که ظرفیت بالایی برای ترانزیت بار وجود دارد.

میرشفیع با اعلام این که شبکه ریلی شمالی به بنادر جنوبی نظیر امام خمینی و خرمشهر اتصال دارد، افزود: راه آهن چابهار زاهدان به سرعت پیش می رود که یکی از پروژه های بزرگ کشور بوده که تا سال آینده به بهره برداری می رسد و شبکه جنوبی را به حوزه ریلی کشور متصل می کنند.

مشاور وزیر راه اضافه کرد: انزلی نیز ظرف ماه های آینده تکمیل می شود و این بندر نیز به شبکه ریلی اتصال می یابد.

وی همچنین به محدودیت های حوزه ناوگان حمل ونقل ریلی اشاره کرد و گفت: دوستان راه آهن و حمل ونقل جاده ای در حال بازسازی هستند.

میرشفیع افزود: قرارداد اخیر فعلاً در حد تفاهم نامه ای برای تأمین مالی از سوی روس ها می باشد؛ این کریدورها در آسیای میانه، روسیه و هند پر اهمیت است؛ چراکه ازاین پس هزینه ترانزیت این کشورها کاهش هزینه قابل توجهی خواهد داشت.

وی در مصاحبه با رادیو گفت وگو اضافه کرد: در ایران نیز چند کریدور در شرق دریای مازندران، خود دریاچه و کریدور غربی را در اختیار داریم.

میرشفیع همچنین معتقد است که موضوعات سیاسی تکمیل این خط آهن را تحت تأثیر قرار نمی داد؛ چنان چه موضوعات اقتصادی بیشتر غالب است که هزینه تمام شده و معطلی بار آن ها کاهش پیدا می کند و وضعیت جغرافیایی این کشورها موجب علاقه مندی برای سرمایه گذاری در این زمینه بوده است.

مشاور وزیر راه گفت: مزیت اقتصادی کشورهای اطراف آن ها را برای انتخاب کریدور ایران، جذب می کند و تلاش دیگران تأثیری در قراردادهای اقتصادی ما ندارد.

وی با اشاره به ظرفیت جابه جایی ۱۰ میلیون تن بار توسط کریدور شمالی جنوبی تصریح کرد: برای گسترش این ناوگان در سال ۱۴۰۲، بندر کاسپین را در نظر داریم و شاید به صورت مستقیم بار را از روسیه گرفته و حمل کنیم.

 

  منبع: شبکه خبری تحلیلی صنعت حمل و نقل تین نیوز

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 8 =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.